انتقال آب سد عباس آباد کمبود آب شرب شهر بانه در بلند مدت را بر طرف می کند

سنندج - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به احداث خط انتقال آب از سد عباس آباد به شبکه آب شهری بانه گفت: با اجرای این طرح مشکل کمبود آب شبکه شهری بانه در بلند مدت بر طرف می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر قادری عصر شنبه در جریان بازدید از سد عباس آباد (کیله) و خط انتقال اب به شبکه شهری بانه اظهار کرد: خط انتقال آب سد عباس آباد اکنون به شبکه آب شرب بانه وصل شده و در دهه مبارک فجر به بهره برداری می رسد.
وی یکی از دغدغه های اصلی مسئولان بانه را تامین آب شرب اعلام کرد و افزود: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و کاهش بارندگی، نگرانی ها برای تامین آب شرب بانه بیشتر شده است به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان انتقال آب از سد عباس آباد را به صورت اضطراری در دستور کار خود قرار داد.
قادری با بیان اینکه مصرف آب شرب در شهر بانه 250 لیتر در ثانیه است، اضافه کرد: انتقال آب سد عباس آباد به شبکه آب شرب بانه چند ویژگی دارد از جمله اینکه آب سد کیفیت بهتری دارد دوم اینکه مشکل کمبود آب شرب بانه برای سال های آینده را بر طرف می کند.
وی احداث خط انتقال اضطراری آب از سد عباس آباد به شبکه آب شرب بانه را اقدامی موقت دانست و یادآور شد: تا انجام کار اصلی، شرکت آب منطقه ای این خط انتقال را در 2 فاز با همکاری آب منطقه ای اجرا کرد که فاز اول آن به پایان رسیده است.
وی تاکید کرد: فاز دوم خط انتقال آب سد عباس آباد به شبکه آب شرب بانه شامل تصفیه خانه شماره 2 است که باید در فاصله زمانی مشخص به اتمام برسد و به نگرانی های شهروندان در مورد تامین آب شرب پایان دهد.
معاون استاندار کردستان گفت: اعتبار این پروژه 60 میلیارد ریال است که 30 میلیارد ریال توسط وزارت نیرو تامین اعتبار شده و 30 میلیارد ریال دیگر نیز از محل منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب استان تامین می شود.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان نیز در حاشیه این بازدید گفت: خط انتقال اضطراری تامین آب شرب بانه با هدف تامین 250 لیتر آب در ثانیه طراحی شده و سیستم تصفیه شبکه انتقال نیز به همین میزان ظرفیت دارد.
محمدحسین محمدی اظهار کرد: پروژه اضطراری تامین آب شرب بانه شامل تصفیه خانه به ظرفیت 250 لیتر آب در ثانیه، احداث خط انتقال به طول 6500 متر، بهره برداری از یک مخزن 5 هزار متر مکعبی، ایجاد ظرفیت پمپاژ برای 180 لیتر در ثانیه و بازسازی تاسیسات موجود که توان 40 درصد انتقال آب را دارد، است.
وی افزود: پروژه اضطراری خط انتقال آب سد عباس آباد به شبکه آب شرب شهری در 2 فاز اجرا شد که فاز اول ان ابتدای آبان وارد مدار شد و 90 لیتر آب در ثانیه وارد شبکه شهری بانه کرد و فاز دوم نیز دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری می رسد.
به گزارش ایرنا، سد عباس آباد بانه از پروژه های مصوب سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان بود که عملیات اجرایی آن سال 89 آغاز شد و در سال جاری به بهره برداری رسید و 16 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.
سد فعلی شهر بانه چهار میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و با توجه به جمعیت 126 هزار نفری شهر بانه، در فصول تابستان و پاییز شهروندان بانه ای با کمبود آب مواجه هستند.
ظرفیت سد عباس آباد بانه 16 میلیون متر مکعب است که اکنون آب شرب 100 روستا و زمین های کشاورزی روستاهای اطراف سد را تامین می کند و پیش بینی می شود با احداث این خط انتقال آب شرب مورد نیاز شهر بانه برای 30 سال آینده را تامین کند.
خبرنگار: زینب طلایی**انتشار دهنده: سلیمانی
7469/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال