1150 خانه ورزش روستایی در کشور احداث می شود

سنندج - ایرنا - رئیس دپارتمان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه سال 1400 یک هزار و 150 خانه ورزش روستایی در کشور احداث می شود.

محمدرسول کلهر روز جمعه در محل برگزاری مسابقات کشتی آزاد روستایی و عشایری نوجوانان قهرمانی کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ساخت این خانه ها با سرمایه گذاری و حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر ساخته می شود.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود 450 خانه ورزش روستایی در مناطق مختلف کشور ساخته شده است، افزود: ایجاد چنین خانه هایی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی جوانان در روستاها و کشاندن آنها به انجام فعالیت های ورزشی متناسب خواهد داشت.
کلهر تاکید کرد: رویکرد اصلی و کلی ما در فدراسیون، آشنایی جامعه جوان با بازی های اصیل بومی و محلی کشور و احیا این ورزش ها است.
به گفته وی، قوانین و مقررات بازی های محلی توسط کارشناسان درحال تدوین است ضمن اینکه با برگزاری جشنواره ها و مسابقات برای ترویج و احیای این بازی ها گام برمی داریم.
وی افزود: در کنار این کارها در بخش آموزش و پژوهش نیز تلاش می کنیم با تدوین قوانین و شناسایی بازی های بومی، اطلس ورزش ها و بازی های محلی و بومی کشور را تهیه کنیم.
کلهر با بیان اینکه این اطلس، یادگاری برای نسل های بعدی و دستورالعملی برای برگزاری مسابقات ملی در کشور خواهد بود، تاکید کرد: همچنین این اطلس برنامه ایی اساسی برای کشورهای دارای فرهنگ مشترک (ایران و برخی کشورهای آسیای میانه) و انگیزه ای برای نوجوانان و جوانان جهت انجام فعالیت در ورزش های بومی محلی است.
** بازی های بومی محلی می تواند مانع شبیخون فرهنگی در کشور شود
رئیس دپارتمان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی در بخش دیگری گفت: 30 بازی بومی و محلی در کشور دارای آیین نامه و قوانین و مقررات است و این بازی ها در صورت شناسایی درست و اختصاص اعتبار مناسب به آن، می توانند فرهنگ کشور را از شبیخون فرهنگی محافظت کنند.
وی با بیان اینکه با توجه به ویژگی های این بازی ها، استقبال خاصی از آن در جامعه وجود دارد، افزود: بازی های بومی، محلی می تواند بحشی از اوقات فراغت مردم و جوانان را پر کند ضمن آنکه به صورت غیرمستقیم مانع نفوذ و گسترش غیرقابل کنترل بازی های غیر ملی در جامعه می شود.
کلهر توسعه این ورزش ها را مستلزم حمایت و همکاری همه دستگاه ها بویژه رسانه ها دانست و یادآور شد: نیاز است بازی های بومی، محلی را که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم ملی ما دارد، حفظ کنیم.
** مسابقات کشتی فرنگی روستایی و عشایری قهرمانی نوجوانان کشور در دیواندره برگزار می شود
رئیس دپارتمان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی از برنامه ریزی فدراسیون برای برگزاری دومین دوره مسابقات کشتی فرنگی روستایی و عشایری قهرمانی نوجوانان کشور از چهارم تا ششم بهمن در شهر دیواندره نیز خبر داد.
کلهر گفت: برای اولین بار رقابت های کشتی محلی آشیرما (از کشتی های محلی ایران در استان های آذربایجان شرقی، غربی، زنجان، قزوین و اردبیل) با دعوت از کشورهای ترکیه و آذربایجان، 25 تا 27 بهمن در آرامگاه پوریای ولی در شهرستان خوی برگزار خواهد شد.
وی به برگزاری بسیار خوب سومین دوره مسابقات کشتی آزاد نوجوانان روستایی و عشایری کشور در سریش آباد اشاره کرد و گفت: قصد داریم با برگزاری این رقابت ها به نوعی کمک حال فدراسیون کشتی باشیم.
به گفته رئیس دپارتمان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی، با این نگاه که نوجوانان مهمتر از دیگر رده های سنی هستند تلاش می کنیم استعدادهای کشور را در این رده سنی و در بخش روستایی و عشایر شناسایی کرده و به فدراسیون معرفی کنیم.
کلهر اشاره ای هم به مشکلات و کمبودهای این ورزش در کشور داشت و یادآور شد: هزینه ایاب و ذهاب برای شرکت در مسابقات، کمبود اعتبارات، تجهیزات، نبود مربی آموزش دیده در رشته های مختلف از جمله این مشکلات است که امیدواریم با حمایت دیگر ارگان ها بویژه آموزش و پرورش و دانشگاه ها، زمینه توسعه این ورزش را در کشور فراهم کنیم.
به گزارش ایرنا، مسابقات قهرمانی کُشتی آزاد روستایی و عشایری نوجوانان کشور گرامیداشت دهه فجر و یادواره 5400 شهید استان کردستان روزهای پنجشنبه و جمعه 21 و 22 دی ماه در شهر سریش آباد برگزار شد.
104 کُشتی گیر در قالب 11 تیم از استان های کردستان (2 تیم)، گیلان، خراسان رضوی، زنجان، همدان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، قزوین، البرز و اصفهان در این رقابت ها حضور داشتند.
در پایان این رقابت ها که در سالن 1200 نفری سریش آباد با حضور و استقبال گسترده علاقه مندان به کُشتی برگزار شد تیم همدان با 86 امتیاز قهرمان شد و تیم های کردستان الف و اصفهان به ترتیب با 67 و 65 امتیاز در جایگاه دوم و سوم تیمی قرار گرفتند.
حدود 500 بازی بومی محلی در کشور وجود دارد و 2 هزار و 500 ورزشکار سازمان یافته در بخش ورزش های روستایی و بومی محلی در کردستان فعالیت دارند.
خبرنگاران: وریا کرمی و سارا صالحی**انتشاردهنده: مجید سلیمانی
7355/ 7345/9102

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال