هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

لطفا شفاف باشید

بوشهر- پایگاه خبری - تحلیلی اتحاد خبر مطلبی از اکبر صابری فعال سیاسی و مدیرمسئول هفته نامه اتحاد جنوب و پایگاه خبری تحلیلی اتحاد خبر ددر قالب نقدی به رای نیاوردن یک فوریت طرح شفافیت آرا نمایندگان مجلس با عنوان لطفا شفاف باشید را منتشر کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است:جالب اینکه نمایندگان محترم در جلسه علنی چهارشنبه 14 شهریور مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی یک فوریت این طرح برای الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین‌نامه داخلی پارلمان با 59 رأی موافق، 108 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه با این طرح مخالفت کردند .
فاجعه بار است. افتضاح است. آبروریزی است. 180 نماینده مجلس طرحی را امضا می کنند بعد فقط کمتر از 60 نفر آنها پای امضای شان می ایستند. مردم چه قضاوتی باید درباره این نمایندگان داشته باشند؟
صورت مسئله روشن است. بیش از دو سوم نمایندگان مجلس با مردم و موکلان خود شفاف نیستند.
این مهم می تواند چند دلیل داشته باشد:
- ترس از شورای نگهبان / می ترسند چون نگران تایید صلاحیت خود در دوره بعد هستند.
- ترس از دولت / می ترسند اگر موضع آنها در رای اعتماد به وزیری یا استیضاح وزیری دیگر مثلا لو برود دولت بعدا به مطالبات آنها اعتنایی نکند.
- ترس از مردم و انتقادهایی که ممکن است به واسطه رایی که داده اند متوجه آنها شود.
- منافع ناشی از 'شریک دزد بودن و رفیق قافله' یا به عبارتی 'هم از توبره خوردن و هم از آخور'.
- افکار پوپولیستی مردم و نگرانی از بیان شفاف مواضعی که در تضاد با افکار پوپولیستی است.
به نظر می رسد البته آنچه که باعث می شود نمایندگان از شفافیت آرای خود فرار کنند یا ترس است یا منفعت طلبی شخصی. جدا از اینکه مردم نمایندگان ترسو نمی خواهند، این سئوال مهم مطرح است که چرا باید این ترس وجود داشته باشد؟ آیا نمایندگان آن طور که در قانون اساسی آمده است از مصونیت لازم برخوردار نیستند؟
نکته دیگری که در این خصوص جالب توجه است بیشتر اصلاح طلبان و حتی اصول گرایان از طرح شفافیت حمایت می کنند. این طرح به نوعی فراجناحی است.
به اصول گرایان کاری ندارم ولی یکصد و اندی نماینده اصلاح طلب فراکسیون امید دقیقا چه موضعی درباره طرح شفافیت آرا دارند؟
چون هنوز آراء غیر شفاف است؛ دقیقا معلوم نیست چند نفر از مدعیان اصلاح طلبی به طرح شفافیت آراء رای داده اند ولی آنچه مسلم است حداقل نیمی از آنان به این طرح رای نداده اند! و این یعنی ناامیدی از نمایندگان فراکسیون امید!
از نمایندگان مجلس انتظار می رود با شهامت آرای خود را به‌طور شفاف بگویند، نماینده ای که عرضه بیان شفاف نظرات خود را نداشته باشد چگونه می تواند از حقوق مردم خود دفاع نماید؟
مردم نماینده ترسو و غیر شفاف نمی خواهند. لطفا شفاف باشید؛ دانستن حق مردم است.
7212/6045

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال