حلقه گذاری پرندگان مهاجر تابستان گذران استان بوشهر پایان یافت

بوشهر-ایرنا-مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: حلقه گذاری جوجه های پرندگان مهاجر تابستان گذران جزایر نخیلو و ام الگرم این استان پایان یافت.

حسین دلشب روز چهارشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود:این طرح به مدت 2 روز با نصب حلقه های رنگی غیر فلزی بر روی این جوجه ها در جزیره ام الگرم و نخیلو اجرا شد.
وی اظهارداشت: بیشترین حلقه در جزیره نخیلو شامل نصب بیش از 700 حلقه به جوجه های پرستو دریایی کاکلی کوچک و بزرگ و پرستو دریایی پشت تیره است.
دلشب ادامه داد: جزیره نخیلو با مساحت حدود 34 هکتار یکی از جزایر چند گانه پارک ملی دریایی دیر- نخیلو است که همه ساله پذیرای جمعیت زیادی از پرندگان جوجه آور است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یادآورشد:این گونه ها بطور عمده شامل دریایی کاکلی کوچک و بزرگ، پرستو دریایی پشت تیره، پرستو دریایی گونه سفید و سلیم خرچنگخوار است.
دلشب افزود: حلقه گذاری پرندگان با هدف شناخت بیشتر ویژگی های زیستی و اکولوژیک آنها و در راستای اهدافی از جمله مشخص شدن سن و طول عمر پرندگان و همچنین تعیین مسیرهای مهاجرتی ، تغذیه ای و زادآوری آنها انجام می شود.
وی گفت: در سال جاری پس از چند سال عدم مهاجرت پرندگان به جزیره ام الگرم (بواسطه نا امنی ناشی از حضور شغال) با مرتفع شدن کنونی این مشکل شماری از پرستوهای کاکلی کوچک و بزرگ در این محل جوجه آوری داشتند که به تعداد 12 قطعه از آنها علاوه بر حلقه های فلزی، حلقه های رنگی پلاستیکی نیز که توسط سازمان مرکزی محیط زیست از اروپا تهیه شده نصب شد.
دلشب ادامه داد: این تجربه برای نخستین بار در کشور در این پرندگان انجام شده و پس از بررسی ها و مطالعات بیشتر در خصوص امکان توسعه استفاده از این حلقه ها که در تعقیب و شناسایی پرندگان حلقه دار بسیار موثر است تصمیم گیری می شود.
وی افزود: انتظار می رود در سال های آینده اطلاعات بیشتری نیز از این پرندگان کسب و بتوان در مدیریت راهبردی و اجرایی آنها گام های موثرتری برداشت.
7212/6045

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال