100 هزار پرنده در جزایر بوشهر زادآوری می کنند

بوشهر- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: هر ساله 100 هزار قطعه از پرستوهای دریایی کاکلی کوچک، پشت تیره و سلیم خرچنگ‌خوار در جزایر این استان بویژه نخیلو لانه گزینی و زادآوری دارند.

به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز چهارشنبه در نشست بررسی روند اجرای طرح پایش و آمار گیری پرندگان تابستان گذر جزیره نخیلو افزود: این پرندگان از فروردین ماه مهاجرت خود را به این جزیره آغاز کرده‌ و پس از پایان زادآوری و با پروازی شدن جوجه‌ها در شهریور ماه از این منطقه خارج می‌شوند.
وی اضافه کرد: هم اکنون پایش و آماربرداری پرندگان تابستان گذر جزیره نخیلو با استفاده از روش‌های معمول بین المللی و با توجه به شرایط رفتاری و زیستگاهی هر یک از گونه‌ها، پلات‌گذاری و تعمیم آن به کل جمعیت گونه مورد نظر پایان یافته است.
دلشب ادامه داد: براساس این عملیات مشخص شد ابتدا اگرت‌های ساحلی سپس سلیم‌های خرچنگ‌خوار و متعاقب آنها پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و بزرگ، پشت تیره و گونه سفید در جزیره نخیلو تخم‌گذاری و زادآوری می‌کنند.
دلشب بیان کرد: همچنین همه ساله ده‌ها هزار پرنده مهاجر از انواع مختلف برای تخم‌گذاری و جوجه‌آوری به منطقه حفاظت شده‌ مند در استان بوشهر پناه می‌آورند.
پارک ملی دریایی نَخیلو (دیّر- نخیلو) واقع در بخش بردخون شهرستان دیر استان بوشهر با ۲۰هزار هکتار مساحت، در بهمن سال 1386 در شورای عالی حفاظت محیط زیست از نیمه جنوبی منطقه حفاظت‌شده مند مستقل شد و به ثبت رسید.
این منطقه شامل چهار جزیره ام‌سیله (خان)، جزیره تهمادو (جبرین)، جزیره نخیلو و ام‌الکرم است.
7212/6043**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال