امکانات جامعه باید در شان بازنشستگان باشد

بوشهر- ایرنا- نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: دوره سالمندی نیازهای ویژه ای دارد به همین دلیل امکانات جامعه در همه بخش ها باید در تراز آنها طراحی شود.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری روز جمعه در دیدار با اعضای بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر افزود: در بسیاری از کشورها از تجربه انسان های با تجربه و بازنشسته در اتاق های فکر استفاده می شود.
وی اظهار داشت: براساس آموزه های اسلام انسان در دوره سالمندی نباید مطرود جامعه باشد بلکه باید از فکر این افراد برای توسعه هرچه بیشتر بهره گرفت.
حسینی بوشهری یادآور شد: با وجود تاکید اسلام بر احترام به سالمندان و سالخوردگان ولی ما در جامعه اسلامی به آموزه های اسلامی در این زمینه توجه لازم را نداشته ایم.
وی با تقدیر از بنیاد فرزانگان بوشهر گفت: تلاش و خدمت رسانی این گونه تشکل ها برای برطرف کردن مشکلات سالمندان و بازنشستگان نوعی عبادت اجتماعی تلقی می شود.
حسینی بوشهری اضافه کرد: با ایجاد امکانات و زیرساخت های لازم دوره سالمندی فرد باید احساس کند سرمایه است نه انسانی که دیگر کاری در جامعه ندارد و به نوعی از فعالیت اجتماعی طرد می شود.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر گفت: در بیشتر جوامع شهری مرز قراردادی 60 سال سن آغاز سالمندی را نشان می دهد.
غلامحسین کروبی افزود: مشارکت سالمندان در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ضروری است ولی توجه نکردن به این اصل منجر به غفلت از حقوق سالمندان و هدر رفتن ذخیره مهارت ها و تجربه آنان می شود.
وی یادآور شد: سالمندی فعال به عنوان فرایند بهسازی فرصت های لازم برای ایجاد سلامتی، مشارکت و تامین همه جانبه سالمندان برای ارتقای کیفیت زندگی آنان است.
کروبی گفت: هدف از سالمندی فعال تنها به منزله فعالیت فیزیکی نیست بلکه هدف مشارکت مداوم درتعاملات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ملی است.
وی برضرورت تغییر نگرش، تامین نیازهای عاطفی، دوری از احساس انزوا و تنهایی، تامین نیاز مالی و اقتصادی، درمانی و بهداشتی، رسانه ای و تفریحی، روانی و اجتماعی در دوره سالمندی تاکید کرد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد فرزانگان جهان دیده استان بوشهر گفت: پدیده سالمندی یکی از مهمترین موضوعاتی است که در این استان مغفول مانده است.
کروبی اضافه کرد: از جمعیت یک میلیون و 160 هزار نفری جمعیت استان بوشهر 85هزار نفر سالمند بالای 60 وجود دارد که براساس آمارها این استان از جمله استان های جوان کشور به حساب می آید.
وی یادآور شد: از این تعداد 16هزار نفر را بازنشستگان کشوری و مابقی را بازنشستگان طرح شهید رجایی زیرنظر کمیته امداد، تامین اجتماعی ونیروهای مسلح هستند و بسیاری دیگر از سالمندان زیرپوشش هیچ بیمه ای قرار ندارند.
کروبی گفت: دوره سالمندی نیازهای مختلف پزشکی دارد که این استان از داشتن یک پزشک متخصص طب سالمندی محروم است.
وی با تاکید بر تامین زندگی سالم برای سالمندان افزود: شرکت ها و صنایع مهم اقتصادی فعال کشور در استان بوشهر باید به اجرای مسئولیت های اجتماعی خود نسبت به این قشر توجه کنند.
6047/6043

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال